Prorocká služba
Rusko a Ukrajina
- Podrobnosti
- Zveřejněno 1. 2. 2015 22:04
- Napsal Administrator
- Zobrazeno: 3568
Rusko a Ukrajina prožívají převratné události, na Ukrajině probíhá válka, někteří říkají, že občanská, jiní, že maskovaná rusko-ukrajinská, popřípadě ještě někteří, že západo-ruská.
K tomuto bodu, kdy už v konfliktu zemřelo několik tisíc lidí, Ukrajina dospívala postupně. Svět nejprve zaregistroval nesouhlas části ukrajinské veřejnosti s rozhodnutím tehdejšího prezidenta Ukrajiny Janukoviče týkající se orientace Ukrajiny na Rusko, zviditelněný jako tzv. Majdan, podporovaný mnohými západními politiky.
Události nabíraly na spádu a po ozbrojených konfrontacích, které stály život několik desítek lidí, došlo ke změně vlády, která je nyní prozápadní. Směr se otočil. Následně byl ovšem do té doby ukrajinský, byť určitým způsobem autonomní Krym za zdá se většinového souhlasu svého obyvatelstva zabrán Ruskem a také východní regiony „povstaly“ proti Kyjevu. Ten se s jejich „odtržením“ nehodlá smířit.
Rusko přímou fyzickou účast v konfliktu odmítá, i samotný Krym zabrali původně jacísi „zelení mužíčkové“, o kterých má jasno Putin v tom, že to byla krymská domobrana, ostatní buď tápali nebo považovali tato neoznačená vojska za organizovaná a prošpikovaná ruskými vojáky (ne-li přímo ruskou armádu). Západní svět zareagoval vyhlášením sankcí na Rusko.
Delší dobu jsme se modlili za slovo k tomuto konfliktu v Ruska a na Ukrajině. Písmo říká, že se máme doptávat na to, co přijde (Izajáš 45,11b „Ptejte se mě na ty věci, které přijdou!“). Podobně jako jsme se modlili za situaci v Sýrii při vypuknutí tamní války (Bašar Assad, Sýrie http://www.joelnet.cz/index.php/cs/prorocka-sluzba-svet/83-4-basar-asad-syrie).
Jestli jsme správně rozuměli, tak zde máme dvě slova, která nás oslovila:
„Král vede válku.“ (20. 9. 2014 v Praze na dni pokání pořádaném KMS)
Pro mne to bylo slovo o tom, že Putin skutečně vede válku na Ukrajině. Pro někoho je to jasné i analyticky a novinářsky, mnozí to ale považují za nepravdu.
„rozdělený dům nemůže obstát“ (prosinec 2014)
Oslovilo mne to k Ukrajině. Rozdělený dům nemůže obstát. Zdá se, že Ukrajina už nebude tou Ukrajinou, jakou byla. Mám dojem, že to znamená, že její území už nebude celistvé a nepodaří se ji ovládnout zpět východní regiony, přestože v to například premiér Ukrajiny Porošenko věří a v novoročním prohlášení 2015 to uvedl.
Přestože v době, kdy píšu toto slovo, zastínila tento konflikt na Ukrajině hrozba islamismu a události ve Francii, kdy radikální muslimové vyvraždili tamní redakci a zabili několik dalších lidí (Židů), zůstává otázka Ruska a možného povstávání ruských dobyvačných ambicí jednou z klíčových bezpečnostních otázek v Evropě.
Je Putin obětí agresivního NATO a jen reaguje a brání se, nebo spřádá své vlastní plány na rozšíření Ruska a jeho vlivu, které by mohly ohrozit i další země, popřípadě vtahovat do konfliktu i země vzdálenější? V konfliktu už tak jako tak Evropa účastna je, jsou vyhlášeny sankce, ovšem co bude následovat?
Někteří si myslí, že Putin se jen brání Západu jako pouhá obět a já neříkám, že Západ není agresivní. Někteří si myslí, že Putin jen reaguje a vlastně brání ruský národ a jeho kulturu. Jiní si myslí, že pod tím vším, pochopitelným i nepochopitelným, viditelným i skrytým, pravdivým i matoucím, se skrývají i ruské imperiální ambice, které neskončily Krymem.
Kloním se nejspíše k té poslední skupině.
Jiří Joel Krupa
Česká republika 24. 1. 2015